Face & Body Clinic

pn.-pt.: 9:00-20:00
sobota: 9:00-15:00

ul. Makolągwy 21 lok. U2
02-811 Warszawa, Ursynów
Telefon: +48 882 008 999
Email: info@faceandbodyclinic.pl
Rezerwuj online
 

SKÓRA NACZYNIOWA ZIMĄ -ZDANIEM EKSPERTA

Skóra naczyniowa, to problem, który dotyka coraz większej ilości kobiet. Jak sobie z nim poradzić?  Odpowiada ekspert Face and Body Clinic.

Lekko zarumieniona skóra,  kiedy np. wchodzimy z mroźnego powietrza do ciepłego pomieszczenia jest normalną reakcją organizmu. O problemie możemy mówić, kiedy rumień utrzymuje się przez dłuższy czas. Jak rozpoznać tzw. cerę naczyniową ? Skąd bierze się rumień i dlaczego nie chce zniknąć?

Skóra naczyniową to skóra niezwykle wrażliwą. Jej „znakiem rozpoznawczym” jest rumień w obrębie twarzy: zaczerwienieniem lokalizują się głównie w okolicach nosa, policzków, brody. Pojawianie się rumienia w momencie, kiedy wchodzimy do mieszkania, sklepu czy innego ciepłego pomieszczenia prosto  z mrozu to objaw całkowicie fizjologiczny, który znika po chwili kiedy skóra przyzwyczaja się do temperatury otoczenia. Prawdziwym problemem jest sytuacja, kiedy rumień jest stanem przewlekłym.

Dlaczego tak się dzieje?

Jest to skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych, które następnie nie chcą się obkurczać. Dlatego pojawiąjący się na twarzy rumień, zaczerwienienie jest bardzo trudny do wyleczenia.

Kobiety częściej borykają się z problemem skóry naczyniowej, Czy to prawda?

Jedną z dwóch przyczyn powstawania rumienia są estrogeny czyli hormony żeńskie, które powodują tzw. relaksację (rozluźnienie)  mięśniówki naczyń krwionośnych. Drugą przyczyną są predyspozycje uwarunkowane genetycznie. Jeżeli  w naszej rodzinie pojawiła się skłonność do przewlekłego rumienia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem będzie nas dotyczyć.

Czego nie lubi skóra naczyniową?

Szczególnie w okresie zimowym należy unikać  

- gwałtownych zmian temperatury np. przechodzenia z zimnego dworu/ pomieszczenia do ciepłego

- kontaktu ze zbyt ciepłym powietrzem (solarium, sauna,  suszarka do włosów)

- spożywania ostrych, gorących, używek.

- przebywania w wilgotnym otoczeniu

- ekspozycji na promieniowanie UV

- oczyszczania skóry gorącą, mocno chlorowaną, twardą  wodą

- nadmiernego wysiłku fizycznego

- stresu i silnych emocji

Jakich pielęgnować skórę naczyniową ? Co powinny zawierać preparaty do pielęgnacji takiej skóry?

Preparaty powinny zawierać substancje powodujące obkurczenie naczyń, a także łagodzące pieczenie pojawiające się wraz z  rumieniem oraz zmniejszające samo zaczerwienie skóry. Takimi substancjami są witaminy: K, C, PP, wyciąg z arniki, miłorzębu, kasztanowca. W ostatnim czasie w aptekach pojawiły się preparaty zawierające niacynamid, który działa  przeciwzapalnie, sprzyja gojeniu i regeneracji skóry , zmniejsza podrażnienie, zaczerwienienie, poprawia barierę ochronną skóry.

Czy skóra naczyniową wymaga szczególnej opieki teraz, zimą?

Zdecydowanie tak. Powinniśmy ją dobrze zabezpieczyć tłustymi kremami. Pamiętajmy o kremach z filtrem, nawet , zimą. Zwłaszcza kiedy przebywamy na zewnątrz np. jeżdżąc na nartach a także w pomieszczeniach oświetlanych lampami jarzeniowymi tzw. świetlówkami

Kosmetyki mogą wzmocnić naczynka i zapobiec pojawieniu się nowych zmian, ale nie usuną tych, które już się pojawiły. Co można zrobić w takiej sytuacji?

IPL – (impulsowe źródło światła) choć  nie jest typowym laserem daje bardzo dobre efekty w walce z uporczywym rumieniem i rozszerzonymi naczyniami. Światło  emitowane przez IPL pochłania hemoglobinę zawartą w naczyniu, powodując jego stopniowe obkurczanie i rozpad. W zależności od  wielkości zmiany zaleca się serię od 3 do 10 zabiegów.

Kolejną metodą, często stosowaną w celu usuwania widocznych zmian naczyniowych, jest elektrokoagulacja. Polega na wytworzeniu prądu stałego i ścięciu białka tkanek poprzez ich termiczne uszkodzenie. Jest to bardzo popularna metoda ą umiarkowanie bolesna. Nie pozostawia blizn.

Coraz bardziej popularne stają się zabiegi z wykorzystaniem witaminy C, które rozjaśniają skórę i uszczelniają naczynia krwionośne. W trakcie przeprowadzania Zaleca się jednoczesne wykonanie dodatkowych zabiegów jak jonoforeza, sonoforeza bądź galwanizacja anodowa.

Jaką dietę stosować przy tego typu skórze?

Należy spożywać duże ilości owoców bogatych w witaminę C (czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, rumianek,   czarny bez, pokrzywa, kapusta). W celu wzmocnienia naczyń krwionośnych należy stosować nie tylko zabiegi poprawiające kondycję skóry,  ale także zadbać o właściwą pielęgnację od wewnątrz. Trzeba również stosować suplementy diety, bogate w witaminę C, skrzyp polny i pokrzywę, a także pić napary ziołowe z ruty.

Nieleczony rumień z czasem będzie się nasilał. Do czego może prowadzić?

Może prowadzić do powstania teleangiektazji czyli tzw. pajączków czy rozwoju trądziku różowatego, trudnej do wyleczenia przewlekłej choroby skóry. Dlatego warto działać kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy świadczące o tym, ze nasz skóra jest skórą naczyniową.

Dziękuję za rozmowę

Voucher 50 zł

Nie jesteś jeszcze naszym klientem?
Skorzystaj z okazji i odbierz voucher zniżkowy na pierwszą usługę.

Wpisz adres e-mail na który przesłać voucher: